Kategoria: Ogólna

Dlaczego warto zapisać dziecko na półkolonie zimowe?

Ferie zimowe to doskonały czas na rodzinne spędzenie czasu lub zabawę z rówieśnikami. Jednak gdy nie planujecie w tym czasie rodzinnego wyjazdu, świetnym wyborem będą półkolonie zimowe. Dlaczego warto z nich skorzystać? Jak wybrać te najlepsze dla dziecka?

Czym są półkolonie?

Półkolonie to rodzaj stacjonarnych zajęć przeznaczonych dla dzieci, które odbywają się najczęściej w miejscu zamieszkania i nie obejmują noclegu.

Dzięki półkoloniom maluch może zatem każdego dnia wracać do domu i nie musi rozstawać się z rodzicami. Rodzice jednocześnie mogą wtedy iść do pracy i nie muszą martwić się o zapewnienie dziecku odpowiedniej opieki, gdy nie będzie ich w domu.

Wobec tego taka forma spędzania ferii ma wiele korzyści i będzie doskonałą alternatywą dla wyjazdu, który nie zawsze można zorganizować, na przykład ze względu na obowiązki zawodowe czy związane z tym koszty.

Półkolonie dla dzieci mogą odbywać się zarówno jako półkolonie zimowe, jak i letnie, dlatego można skorzystać z nich zarówno w trakcie ferii w zimie, jak i letnich wakacji.

Ciekawe zajęcia, jakie odbywają się w trakcie półkolonii, powodują, że ich mali uczestnicy mogą spędzić czas na różnych atrakcjach i poznać nowych znajomych. Szeroka gama tematycznych propozycji dla najmłodszych powoduje przy tym, że półkolonie mogą być też kapitalnym sposobem, by rozwijać pasje!

Jakie zalety mają półkolonie dla dzieci?

Dlaczego warto zapisać swoje dziecko na półkolonie zimowe? Za wybraniem takiej formy zajęć przemawia wiele korzyści:

 • Twoje dziecko może spędzić ten czas poza domem bez potrzeby wyjeżdżania na ferie,
 • Ty masz za to czas, aby pracować i realizować inne obowiązki, dlatego nie musisz brać urlopu w pracy lub zatrudniać opiekunki,
 • Wiele ciekawych, zróżnicowanych zajęć dla dzieci, jakie odbywają się w trakcie półkolonii, to sposób, by poznawać nowe rzeczy i rozwijać pasje,
 • Maluch może zdobywać nową wiedzę i umiejętności przez aktywną zabawę,
 • Podczas półkolonii dzieci cały czas przebywają pod opieką, dlatego są bezpieczne,
 • Uczestnicy półkolonii mają zapewnione posiłki,
 • Dziecko przebywa w gronie swoich rówieśników i ma szansę na zawarcie wielu nowych znajomości,
 • Mały uczestnik półkolonii nie musi na długi czas rozstawać się z rodzicami, dlatego to doskonały wybór dla mniejszych dzieci – już od 4. roku życia,
 • Rodzice mogą w razie potrzeby łatwo odebrać dziecko z półkolonii,
 • To również oszczędność pieniędzy, ponieważ półkolonie będą tańsze niż kolonie ze względu na brak noclegów.

Jakie półkolonie na zimę wybrać dla dziecka?

Dzisiaj półkolonie zimowe są bardzo popularne i oferowane są w wielu wariantach, dlatego rodzice często zastanawiają się, co wybrać.

Najczęściej półkolonie dzieli się na różne kategorie pod kątem ich tematyki, zatem najlepiej dobrać je zależnie od zainteresowań malucha, by wspierać jego rozwój i zapewnić mu mnóstwo dobrej zabawy.

Jeśli Twoja pociecha ma zdolności artystyczne, dobrym pomysłem mogą być zajęcia plastyczne. Popularne są także półkolonie poświęcone nauce języków obcych. Dla młodych fanów komputerów dostępne są półkolonie informatyczne, skupione na programowaniu.

Bardzo popularne są także półkolonie zimowe skoncentrowane na sporcie. To świetna okazja do tego, aby maluch aktywnie spędził czas i rozwinął w sobie prawdziwą pasję do jakiejś dyscypliny sportowej.

Sportowe półkolonie są dostępne w wielu wariantach i mogą być one również dobrane do zainteresowań dziecka. Nie mają one jednak formy regularnych treningów, natomiast skoncentrowane są na zabawie, dzięki czemu nie są tak męczące i nie zawierają elementów rywalizacji.

Oczywiście, dla małego piłkarza najlepszym wyborem będą półkolonie zimowe z jego ulubionym sportem. Piłkarskie półkolonie to świetna szansa na zapoznanie się z tą dyscypliną oraz na doskonalenie posiadanych już umiejętności pod okiem doświadczonych trenerów.

Zimowe półkolonie piłkarskie – dlaczego warto?

Piłkarskie półkolonie zaliczane są do jednych z najczęściej wybieranych półkolonii w różnych grupach wiekowych. Będą dobrym wyborem dla małych dzieci – już od 4. roku życia, ale również dla tych, które już chodzą do szkoły. Co ważne, płeć nie gra roli, dlatego z zajęć mogą skorzystać zarówno chłopcy, jak i dziewczynki!

Półkolonie poświęcone piłce nożnej to propozycja przeznaczona dla wszystkich dzieci – zarówno dla tych, które już potrafią grać, jak i dla tych, które jeszcze nigdy wcześniej nie były na prawdziwym boisku. Doświadczenie nie ma zatem znaczenia, ponieważ półkolonie nie są skupione na rywalizacji pomiędzy maluchami, ale na tym, by zapewnić im wsparcie w rozwoju i przy tym mnóstwo frajdy.

W trakcie zimowych półkolonii piłkarskich dzieci spędzają czas aktywnie, między innymi na ćwiczeniach ogólnorozwojowych w grupie, ale również na graniu w piłkę. Maluchy mogą wtedy budować swoją kondycję oraz umiejętności piłkarskie. Dzięki temu rozwijają swoje zdolności psychomotoryczne, uczą się zwinności, gibkości, spostrzegawczości.

Zimowe półkolonie piłkarskie nie polegają jednak tylko i wyłącznie na pobycie na boisku. Na uczestników czeka również wiele innych zajęć, które nie są związane z piłką nożną, a także ciekawe wyjścia, podczas których dzieci mogą świetnie się bawić.

Piłkarskie półkolonie zimowe mogą być więc idealną propozycją dla maluchów zainteresowanych piłką nożną, przy czym wiek, płeć i doświadczenie nie mają w tym przypadku znaczenia. Właśnie dlatego mogą być one strzałem w dziesiątkę dla każdego dziecka!

Półkolonie zimowe z naszą szkółką piłkarską!

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko spędziło ferie zimowe aktywnie i na sportowo, skorzystaj z przygotowanej przez nas oferty!

Zimowe półkolonie poświęcone piłce nożnej, które odbywają się blisko domu to fantastyczna zabawa połączona z bogatym programem edukacyjnym na każdy dzień.

Po raz kolejny organizujemy zimowe półkolonie dla dziewczynek i chłopców w wieku 4-12 lat. Jeśli Twoja pociecha lubi sport i zabawę na całego, nasze miejsce to strzał w dziesiątkę!

Przygotowaliśmy bogaty program dla najmłodszych. To nie tylko zajęcia sportowe, ale również edukacyjne, dlatego każdy dzień po brzegi wypełniony jest ciekawymi atrakcjami.

Na małych uczestników naszych półkolonii zimowych czekają:

 • ogólnorozwojowe zajęcia sportowe
 • treningi piłkarskie
 • język angielski dla dzieci
 • nauka pływania
 • park trampolin
 • podstawy programowania
 • warsztaty plastyczne
 • wizyta w Muzeum Pieniądza
 • wyjście do kina

W cenie zapewniamy opiekę wykwalifikowanej kadry, wyżywienie oraz ubezpieczenie NNW.

Zapisz dziecko na półkolonie zimowe już teraz i zapewnij mu niezapomnianą zabawę podczas ferii!

Poznaj ogólnorozwojowe ćwiczenia dla dzieci w domu

Aktywność fizyczna jest dla dzieci bardzo ważna, ponieważ wspiera zarówno rozwój fizyczny, jak i psychiczny. Gdy nie można akurat wyjść na dwór, warto zadbać o nią w domu. Zobacz ciekawe, ogólnorozwojowe ćwiczenia dla dzieci, które zapewniają dobrą zabawę, niezbędną dawkę ruchu, a także znakomicie nadają się dla małych piłkarzy!

Dlaczego warto ćwiczyć z dzieckiem w domu?

Brak ruchu w wieku dziecięcym może być przyczyną wielu problemów – nadwagi, otyłości, bólów mięśni i stawów, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, wad postawy, a także obniżonej koncentracji czy problemów ze snem. Właśnie dlatego każdy rodzic powinien zadbać o to, by jego dziecko regularnie korzystało z ruchu.

Doskonałym sposobem, by zadbać o aktywność fizyczną swojej pociechy, są ćwiczenia ogólnorozwojowe w domu. Takie ćwiczenia dla dzieci można wykonywać przez cały rok, również podczas niepogody.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe to takie, które wspomagają sprawność na różne sposoby. Budują siłę, wpływają pozytywnie na wytrzymałość, wspierają elastyczność ciała, poprawiają koordynację i równowagę.

Takie wspólne ćwiczenia z dzieckiem mogą być przy tym udanym pomysłem na spędzenie czasu w rodzinnym gronie, a rodzice mogą wtedy dać dziecku przykład i zachęcić go do aktywności fizycznej.

Prowadzone w domu ćwiczenia dla dzieci są też kapitalnym uzupełnieniem zajęć w szkółce piłkarskiej, pomagając dziecku w rozwijaniu jego zdolności fizycznych i dążeniu do jeszcze lepszych wyników.

15 pomysłów na ćwiczenia ogólnorozwojowe dla dzieci w domu

Zastanawiasz się nad tym, jak zadbać o aktywność fizyczną dziecka w czterech ścianach? Oto 15 pomysłów na ogólnorozwojowe ćwiczenia dla dzieci, które można prowadzić w domu. Doskonale nadają się również dla małych piłkarzy!

 1. Ćwiczenia rozciągające
  Domowy trening najlepiej zacząć i zakończyć ćwiczeniami rozciągającymi. Dzięki nim można przygotować ciało do ruchu i zredukować niebezpieczeństwo kontuzji. Po kilku minutach takiej rozgrzewki można przystąpić do dalszego treningu.

Przykładowe rozciągające ćwiczenia dla dzieci:

 • Obroty głową w obie strony,
 • Krążenie ramion,
 • Krążenie bioder,
 • Wymachy rąk i nóg do przodu i tyłu,
 • Skłony boczne.
 1. Pajacyki
  Proste ćwiczenia, które aktywują mięśnie całego ciała oraz rozwijają koordynację. Świetnie sprawdzają się również jako element rozgrzewki przed rozpoczęciem treningu.
 2. Świeca
  Ćwiczenie to wymaga pozycji leżącej i polega na uniesieniu tułowia oraz nóg. Aby wykonać je łatwiej, można podeprzeć plecy rękami. Świeca ułatwia trening równowagi ciała.
 3. Koci grzbiet i mostek
  Dwa ćwiczenia lubiane przez dzieci, które pozwalają na rozciągnięcie mięśni pleców. Można również urozmaicić je przez naprzemienne podnoszenie nóg. Pomagają w zapobieganiu i redukowaniu wad postawy.
 4. Rowerek
  Jazda na niewidzialnym rowerku do przodu albo do tyłu podczas leżenia na podłodze to proste i dające dużo frajdy ćwiczenie dla dzieci. Można też wykonywać je w parach.
 5. Przysiady
  Te popularne ćwiczenia można urozmaicić również o wykonywanie dodatkowych ruchów, na przykład obroty i skoki.
 6. Przewroty do przodu i do tyłu
  Do tego ćwiczenia przyda się grubsza mata do ćwiczeń lub materac gimnastyczny. Fikołki, czyli przewroty wykonywane w przód i w tył są dobre dla kręgosłupa i pomagają w uzyskaniu większej elastyczności ciała.
 7. Ćwiczenia z drabinką gimnastyczną
  Zakup drabinki gimnastycznej do pokoju dziecka może być strzałem w dziesiątkę, by zachęcić je do dodatkowej aktywności. Drabinka znakomicie nadaje się do wspinania, zwisów i wykonywania zróżnicowanych ćwiczeń. Wielu producentów oferuje też dodatkowe wyposażenie do drabinek jak huśtawki, ławeczki.
 8. Ćwiczenia na trampolinie
  Trampolina domowa to wyposażenie, które powoduje, że ćwiczenia w czterech ścianach stają się jeszcze bardziej ekscytujące. Dziecko może na przykład wykonywać pajacyki na trampolinie, biegać w miejscu.
 9. Pływanie po dywanie
  Proste ćwiczenie polegające na udawaniu pływania podczas leżenia na dywanie lub macie. Najlepiej nadaje się do tego styl żabki.
 10. Ćwiczenia z piłką
  Piłka nożna świetnie nadaje się też do treningów w domu. Ćwiczenia mogą polegać na unoszeniu piłki z użyciem nóg lub rąk, przenoszeniu jej pod rozszerzonymi nogami, toczeniu do drugiej osoby.
 11. Taczka
  To ćwiczenie przeznaczone dla dwóch osób, na przykład dla rodzeństwa lub dla rodzica z dzieckiem. Jedna osoba kładzie się na brzuchu na podłodze, a następnie podnosi się na rękach, a druga chwyta ją za nogi. Celem może być dotarcie w konkretne miejsce, na przykład do innego pokoju, okrążenie krzesła.
 12. Taniec
  Kapitalnym sposobem na aktywność fizyczną w domu dla dzieci jest też taniec. Energiczne ruchy aktywują mięśnie całego ciała i pozwalają szybko rozładować nadmiar energii.
 13. Tor przeszkód
  Przygotuj w domu tor przeszkód, na przykład z krzeseł, poduszek i urządź konkurs, kto pokona go najszybciej.
 14. Filmiki z ćwiczeniami
  Nie masz pomysłu na ćwiczenia dla dzieci? Skorzystaj z filmików dostępnych w Internecie, które przeznaczone są specjalnie dla najmłodszych. Znajdziesz wśród nich wiele ciekawych zestawów ćwiczeń, które urozmaicone są też piosenkami, rymowankami.

Ćwiczenia dla dzieci w domu – o czym warto pamiętać?

Aby domowa aktywność fizyczna była bezpieczna, warto odpowiednio przygotować przestrzeń, w której zamierza się ćwiczyć. Najlepiej przesunąć lub wynieść meble i posprzątać zabawki, by nie przeszkadzały w ruchu.

Warto ćwiczyć na grubszym dywanie albo na matach do ćwiczeń. Mogą one dodatkowo wygłuszyć podłogę, co jest ważne wtedy, gdy ćwiczy się w mieszkaniu.

Podczas ćwiczeń najlepiej nie nosić zwykłych skarpetek, ponieważ mogą powodować poślizgnięcia. Zamiast nich warto wybrać skarpetki antypoślizgowe lub ćwiczyć boso.

Trzeba również pamiętać o tym, by nie ćwiczyć po posiłku. Najlepiej zaczekać 2 godziny przed rozpoczęciem treningu.

Ogólnorozwojowe ćwiczenia dla dzieci w domu to zatem świetny wybór, gdy nie można wyjść na dwór i spędzić aktywnie czasu na świeżym powietrzu. Warto prowadzić je regularnie razem ze swoją pociechą, by zadbać o rozwój jej sprawności ruchowej i zdrowie!

Czy zajęcia z piłki nożnej dla dzieci to dobry pomysł?

Piłka nożna jest jednym z najbardziej lubianych sportów w Polsce. Nic więc dziwnego, że zajęcia z piłki nożnej dla dzieci cieszą się tak dużym powodzeniem. Zobacz, kiedy warto zapisać swoją pociechę na zajęcia z piłki nożnej, jakie są ich najważniejsze korzyści i jak przygotować małego piłkarza do pierwszego treningu!

Czy warto zapisać dziecko na zajęcia z piłki nożnej?

Najczęściej to właśnie dziecko prosi rodzica, aby zapisał je na zajęcia z piłki nożnej. Decyduje o tym głównie zainteresowanie tym popularnym sportem oraz marzenie o karierze piłkarza.

Oczywiście, rodzic może również zaproponować dziecku tego typu treningi. Dzięki temu, że piłka nożna ma proste zasady i nie wymaga posiadania szczególnych umiejętności, jest to bardzo dobry wybór dla wielu dzieci, by wspierać ich aktywny rozwój.

Warto pamiętać o tym, że zajęcia z piłki nożnej dla dzieci to nie tylko propozycja dla chłopców, ponieważ grać mogą również dziewczyny. To zatem doskonały wybór dla każdego malucha, który zainteresowany jest piłką.

Zajęcia z piłki nożnej dla dziecka – gdzie są dostępne?

Obecnie zajęcia z piłki nożnej dla dzieci cieszą się dużą popularnością i rodzice nie powinni mieć żadnych trudności ze znalezieniem ciekawej oferty dla swojej pociechy.

Organizacją tego typu zajęć zajmują się przede wszystkim szkółki i akademie piłkarskie, które również działają przy klubach sportowych. Prowadzą one zwykle treningi dla kilku grup wiekowych oraz na różnych poziomach zaawansowania, dzięki czemu są one przeznaczone zarówno dla początkujących małych piłkarzy, jak i dla tych, którzy mają już nieco większe doświadczenie.

Od jakiego wieku dzieci mogą trenować piłkę nożną?

Piłka nożna jest sportem, który może być uprawiany praktycznie w każdym wieku. Kiedy więc najlepiej zapisać dziecko na treningi?

Dziecko może rozpocząć trenowanie już w wieku około 4-5 lat. Oczywiście, zajęcia z piłki nożnej dla dzieci w takim wieku będą różniły się od treningów przeznaczonych dla dzieci starszych. Polegają one przede wszystkim na zabawie w grupie, która połączona jest z wykonywaniem różnych ćwiczeń i rozgrywaniem meczów w mniejszych drużynach. W tego typu treningach mogą również uczestniczyć rodzice, dlatego to kapitalny pomysł na rodzinną rozrywkę.

Zajęcia piłkarskie przeznaczone dla starszaków skupiają się też na rywalizacji. Wówczas dzieci trenują razem, a następnie rozgrywają mecze w ramach szkółki oraz biorą udział w spotkaniach z innymi zespołami. Wtedy mali piłkarze mogą poczuć się jak podczas prawdziwych rozgrywek pucharowych i wygrywać atrakcyjne nagrody.

Jakie korzyści daje dziecku trening piłki nożnej?

Do najważniejszych korzyści dotyczących zajęć z piłki nożnej dla dzieci zaliczane są:

 • Wsparcie dla zdrowia fizycznego i psychicznego – uczestnictwo w treningach sportowych pozwala na wszechstronny rozwój zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej. Dziecko może wtedy rozwijać swoją siłę, wytrzymałość, zwinność, równowagę, koncentrację.
 • Redukcja ryzyka i wsparcie w leczeniu dolegliwości – ruch w młodym wieku ma kluczowe znaczenie w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń. Dzięki zajęciom piłkarskim dziecko może łatwiej zrzucić nadmiarowe kilogramy, zadbać o prawidłową pracę układu oddechowego i krążeniowego, wzmocnić swoją odporność. Mali piłkarze mają również mniej problemów ze snem.
 • Nauka współpracy z innymi – piłka nożna jest sportem drużynowym, w którym duże znaczenie ma współpraca pomiędzy zawodnikami. Właśnie dlatego zajęcia z piłki nożnej uczą, jak współdziałać z innymi, by razem osiągać najlepsze wyniki.
 • Nauka dyscypliny – nie należy jednak mylić jej z musztrą. Dzieci uczestniczące w treningach uczą się tego, jak ważne jest przestrzeganie zasad, punktualności. Te umiejętności również przydają się w codziennym życiu.
 • Możliwość nawiązania wielu znajomości – w trakcie treningów dziecko poznaje nowych kolegów i koleżanki. Dzięki temu może ono łatwiej przełamać nieśmiałość w kontaktach z rówieśnikami.

Jak długo powinny trwać zajęcia z piłki nożnej dla dzieci?

Zajęcia piłkarskie dla dzieci mają różne formy. Nie polegają one tylko na rozgrywaniu meczów, ale przede wszystkim kładą nacisk na ogólnorozwojowe ćwiczenia fizyczne, gry w mniejszych grupach oraz zabawy, dzięki którym dzieci mogą bliżej poznać samą dyscyplinę i jej zasady, a także aktywnie spędzać czas.

Treningi najczęściej trwają około 60 minut. W przypadku młodszych dzieci w wieku 4-6 lat mogą być one krótsze, ponieważ maluchy szybciej się męczą – zwykle mają wtedy około 45 minut.

Zajęcia z piłki nożnej dla dzieci zwykle odbywają się 1-3 razy w tygodniu zależnie od wybranej sekcji oraz rodzaju treningu. Dodatkowo szkółki i akademie piłkarskie organizują turnieje, które zwykle rozgrywane są w weekendy.

Minimalny czas, na który można wykupić zajęcia w klubach, to na ogół miesiąc. Wiele z nich organizuje też treningi zapoznawcze.

Sprzęt potrzebny dziecku do trenowania piłki nożnej – co kupić?

Kluby i akademie piłkarskie organizujące zajęcia z piłki nożnej dla dzieci dysponują już zapleczem pozwalającym na organizację treningów. Na małych piłkarzy czeka wtedy wszystko, co niezbędne, czyli odpowiednio przygotowane boisko, piłki, pachołki, kamizelki służące do oznaczenia zawodników w drużynach.

Rodzice powinni zadbać o to, by dziecko miało odpowiedni strój na treningi – koszulkę, spodenki i skarpetki, a także spodnie, bluzę oraz czapkę na chłodniejsze dni i oczywiście specjalne buty piłkarskie, czyli korki. Ponadto konieczny będzie plecak na wyposażenie na treningi.

Jak jeszcze wspierać piłkarską pasję dziecka?

Przede wszystkim warto zadbać o to, aby dziecko miało jak najczęstszy kontakt z piłką, również w domu. Warto więc w miarę możliwości przygotować przestrzeń do gry, zakupić odpowiednie wyposażenie jak piłki, bramka, a także chodzić z dzieckiem na boisko poza treningami.

Wsparciem w rozwijaniu piłkarskich zdolności będą również wspólne wyjścia na mecze, oglądanie ich w telewizji, kupowanie książek poświęconych piłkarzom i piłce nożnej, aktywne kibicowanie podczas rozgrywek, świętowanie zwycięstw i motywacja w razie porażek.

Zatem poza zdecydowaniem się na zajęcia z piłki nożnej dla dzieci rodzice mogą rozwijać pasję małego piłkarza na inne sposoby, by pomóc mu w uzyskaniu jak najlepszych wyników i satysfakcji z treningów.

Co robić, gdy dziecko nie chce chodzić na zajęcia sportowe?

Zapisywanie dzieci na zajęcia sportowe jest dzisiaj powszechne. Piłka nożna, basen, sporty walki, taniec – to tylko kilka popularnych zajęć dodatkowych dla najmłodszych. Co jednak powinno się zrobić wtedy, gdy dziecko nie chce na nie chodzić? W takim przypadku ważne jest określenie prawdziwej przyczyny problemu i poradzenie sobie z nim tak, by maluch z ochotą korzystał z aktywności fizycznej.

Aktywność ruchowa u dzieci – dlaczego jest tak istotna?

Na rozwój dziecka wpływa wiele czynników, a wśród nich bardzo duże znaczenie ma ruch. Dziecko powinno ruszać się regularnie już od najmłodszych lat, ponieważ aktywność fizyczna sprzyja zdrowemu rozwojowi i pozytywnie oddziałuje na psychikę.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby u dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat ruch o średniej i podwyższonej aktywności wynosił minimum 1 godzinę dziennie.

Aktywność ruchowa wspomaga prawidłowy rozwój układu ruchu – kości, mięśni oraz stawów u dziecka. Poprawia też działanie układu oddechowego i krążeniowego, czyli płuc oraz serca. Dodatkowo sprzyja prawidłowej pracy układu nerwowego, odpornościowego i pokarmowego. Dzieci, które regularnie korzystają z ruchu, mają dobre samopoczucie psychiczne, lepiej śpią, mają wyższe poczucie własnej wartości.

Gdy dziecko nie korzysta z aktywności fizycznej regularnie, mogą pojawić się u niego różne negatywne objawy, które wpływają na ogólny stan zdrowia i mogą sprzyjać rozwojowi groźnych schorzeń.

Brak ruchu u dziecka może prowadzić do:

 • Nadwagi i otyłości,
 • Zaburzeń pracy układu ruchu, w tym wad postawy i wad stóp,
 • Chorób układu krążeniowego jak nadciśnienie, miażdżyca naczyń krwionośnych,
 • Niskiej odporności,
 • Zaburzeń snu,
 • Obniżonej sprawności umysłowej,
 • Pogorszonego samopoczucia psychicznego,
 • Trudności w integracji z rówieśnikami.

Dlaczego dzieci nie chcą uczestniczyć w zajęciach sportowych?

Wielu rodziców boryka się z problemem braku zainteresowania aktywnością ruchową swoich dzieci. W takiej sytuacji maluch często odmawia uczestnictwa w zajęciach, grymasi, płacze, buntuje się. Problemem może być wtedy zarówno WF w szkole, jak i dodatkowe zajęcia sportowe, również te, w których dziecko chciało uczestniczyć.

Wśród przyczyn braku chęci do ćwiczeń mogą znajdować się:

 • Zbyt duże wymagania – dziecko zniechęca się, ponieważ musi ciągle ćwiczyć ciężej, by uzyskać lepsze wyniki, które nie zawsze są dla niego osiągalne. Warto też wskazać, że problemem może być nacisk ze strony rodziców.
 • Konieczność rywalizacji – niektóre dzieci nie lubią rywalizować z innymi w dyscyplinach sportowych, zwłaszcza wtedy, gdy nie mają tak dobrej kondycji i często osiągają gorsze wyniki.
 • Odnoszenie porażek – porażka jest elementem wspinania się po szczeblach sukcesu, jednak może być demotywująca, gdy zdarza się często.
 • Brak przykładu ze strony rodziców – wtedy dzieci rzadziej podejmują aktywność fizyczną, ponieważ w rodzinie nie jest ona praktykowana.
 • Brak zainteresowania danym sportem – nie każdy maluch przepada za graniem w piłkę czy ćwiczeniami gimnastycznymi, dlatego może wtedy odmawiać uczestnictwa w zajęciach.
 • Trudności w grupie – gdy wybierane są sporty grupowe, dziecko może czuć się osamotnione, odrzucone, gdy inne dzieci nie chcą z nim ćwiczyć, dokuczają mu, a prowadzący zajęcia nie podejmuje żadnych działań, by to poprawić.
 • Zachowanie instruktora, nauczyciela – podnoszenie głosu, faworyzowanie, poniżanie, wyśmiewanie uczestników zajęć.
 • Szybkie męczenie się i ból – w tym przypadku przyczyną mogą być różne schorzenia, urazy, dlatego gdy dziecko często skarży się na dolegliwości, warto skorzystać z porady lekarskiej.
 • Brak odpowiedniego stroju do ćwiczeń – brak odzieży sportowej może powodować dyskomfort podczas ruchu, ale również narażać dziecko na dokuczanie rówieśników, którzy mają modne ubrania do uprawiania sportów.

Jak zachęcić dziecko do zajęć sportowych?

Gdy dziecko z niechęcią chodzi na zajęcia sportowe, można zmienić jego nastawienie do aktywności fizycznej. Jakie działania warto podjąć?

Porozmawiaj z dzieckiem, dlaczego nie chce ćwiczyć

W pierwszej kolejności warto poświęcić czas na rozmowę z dzieckiem, aby dowiedzieć się, dlaczego nie chce uprawiać sportów, opuszcza zajęcia sportowe, nie uczestniczy w nich aktywnie.

Jak wskazaliśmy wcześniej, przyczyny mogą być zróżnicowane, dlatego najlepiej dokładnie wypytać malucha, co jest powodem jego niechęci. Zdarza się, że dziecko ukrywa rzeczywiste problemy, na przykład związane z brakiem akceptacji grupy. Szczera rozmowa poparta zrozumieniem i chęcią pomocy ma tutaj kluczowe znaczenie.

Pozbądź się prawdziwego źródła problemu opuszczania zajęć sportowych

Gdy udało się określić, co jest źródłem problemów, kolejnym krokiem będzie jego wyeliminowanie.

 • Gdy zajęcia sportowe są ukierunkowane na wyniki, konkurowanie z innymi, co powoduje brak satysfakcji, porażki, warto poszukać takich, które traktują aktywność fizyczną jako źródło zabawy.
 • Gdy z kolei problemem nie jest sam sport, ale trener czy grupa rówieśnicza, warto pomyśleć o poszukaniu zajęć w innym miejscu.
 • Jeżeli dziecko nie ćwiczy, ponieważ czuje się źle w swoim ciele ze względu na nadwagę, otyłość, działaj kompleksowo, czyli rozpocznij dietę i postaw również na ruch w gronie rodziny.
 • Gdy dziecko nie ma odpowiedniego stroju sportowego, skompletuj go z jego pomocą.

Daj dziecku możliwość wyboru sportu, który ma uprawiać

Obecnie zajęcia sportowe są zróżnicowane i można dobrać je indywidualnie, zależnie od zainteresowań dziecka. To szczególnie ważne u dzieci starszych, nastolatków, które mają już własne preferencje pod tym względem.

Poza popularnymi aktywnościami jak piłka nożna, taniec, basen czy sporty walki dostępna jest też pełna gama innych zajęć przyciągających uwagę dzieci i młodzieży, na przykład akrobatyka, parkour, wspinanie się na ścianki wspinaczkowe, jeździectwo.

Zaoferuj alternatywną aktywność fizyczną

Zdarza się też, że dodatkowe zajęcia sportowe nie dla każdego dziecka są optymalnym wyborem. Wtedy o aktywność fizyczną warto zadbać w gronie rodziny.

Wspólne spacery, jazda na rowerze, wycieczki, wyjścia do parku trampolin to jedynie parę propozycji, by aktywnie spędzać czas z dzieckiem i zaszczepić w nim chęć do ruchu.

Wobec tego za brakiem zainteresowania sportem u dziecka może stać wiele przyczyn. Zadaniem rodzica jest wtedy rozmowa oraz poznanie jego motywacji. Na tej podstawie można wybrać takie zajęcia sportowe, które będą dla dziecka najlepsze i dadzą najwięcej satysfakcji.

Pro.pozycja

Jak zadbać o odpowiedni rozwój zawodnika w grupie o zróżnicowanym poziomie umiejętności?

? Informacja zwrotna – przed treningiem, w trakcie oraz po treningu poświęcajmy czas i rozmawiajmy z zawodnikami.

Poprzez ten kanał komunikacji dowiemy się różnych rzeczy np. czy zawodnik rozumie grę, czy potrafi podjąć optymalną decyzję w danej sytuacji oraz czy wyciąga wnioski z naszych wcześniejszych wskazówek.

⚫ Dopasowanie przeciwnika do umiejętności zawodnika – starajmy się dobierać zawodników o podobnym poziomie umiejętności:

1. Jeśli nasz zawodnik będzie miał przeciwnika o dużo mniejszych umiejętnościach, jego zaangażowanie oraz motywacja będą na poziomie odbiegającym od najwyższych;

2. W przypadku gdy przeciwnik będzie dużo lepszy może to doprowadzić do pogłębienia braku pewności siebie, obniżenia motywacji, a nawet w drastycznym przypadku do zakończenia uprawiania sportu.

? Stopniowanie trudności – jeśli uda nam się podzielić grupę na początkujących oraz zaawansowanych to następnie dobierajmy środki treningowe w taki sposób, by każdej z grup trening dawał radość oraz satysfakcję, a także żeby zadania treningowe były wykonalne dla każdego dziecka.

⚫ Zadania indywidualne – naszym zadaniem jest dbanie o kompleksowy rozwój zawodnika. Każdy może mieć obszary takie jak technika, taktyka, motoryka, szybkość na nieco innym poziomie. Starajmy się wyznaczać zróżnicowane zadania nawet w tej samej jednostce treningowej. Dla przykładu: możemy w jednym zadaniu zwracać uwagę na przyjęcie kierunkowe określonej grupy, a u drugiej na jakość i siłę podania. W następnej np: na drybling i uderzenie, a jeszcze w kolejnej na doskok, asekurację czy wsparcie w ataku. Na koniec zajęć zbierzmy informację zwrotną czy zawodnik wykonał powierzone mu zadanie.

? Zadanie domowe – wolny czas zawodnicy mogą wykorzystać na wykonanie zadania domowego, co pozwoli im w szybszym tempie podnieść swoje umiejętności. Pamiętajmy, że trening w klubie to tylko kilka godzin w tygodniu. Zachęcajmy naszych podopiecznych do regularnego szlifowania swoich umiejętności ruchowych oraz do wszelkich dodatkowych aktywności fizycznych.

Pro.pozycja

Poznaj nasze zasady gry!

Każdy trening w naszej Akademii Piłkarskiej w kategorii wiekowej SKRZAT (5-6 lat) zakłada kilka fundamentalnych zasad ?⬇️?

 1. Na treningu KAŻDE dziecko ma piłkę – w tym wieku dziecko jest jeszcze na etapie egocentryzmu i jest skupione na sobie. Aby nabywać umiejętności techniczne, zawodnicy powinni maksymalnie wykorzystać czas z piłką przy nodze.
 2. Wysoka intensywność – zajęcia dwa razy w tygodniu po 60 minut to dość krótki czas w perspektywie całego miesiąca. Na każdym treningu staramy się aby zawodnicy w pełni wykorzystywali każdą chwilę na boisku. Ograniczamy niepotrzebne kolejki w ćwiczeniach, tak aby wszyscy mogli trenować efektywnie.
 3. Kreatywność – starajmy się nie dawać zawodnikom gotowych rozwiązań. Stwórzmy przestrzeń do rozwoju poprzez rozwiązywanie problemów boiskowych na zasadzie pytań oraz opcji wyboru rozwiązania w ćwiczeniach.
 4. Indywidualizacja – W tym wieku stawiamy na jednostkę. Wyszkolenie w tym okresie zaawansowanego technicznie zawodnika daje znakomite fundamenty pod nauczanie i doskonalenie kolejnych bardziej rozbudowanych umiejętności.

Ciasteczka

Używamy ciasteczek, aby zapewnić jak najlepsze wrażenia użytkowania naszej strony. Chcesz dowiedzieć się więcej?